Łosoś duszony z porami
Kategoria: ryby i owoce morza    Liczba porcji: 4    

Składniki:
Przepis:
Kawałki łososia opłukać, osuszyć, obficie skropić sokiem z cytryny i oprószyć solą oraz pieprzem (najlepiej świeżo zmielonym).

Pory oczyścić, odciąć korzonki i górne końce ciemnozielonych liści. Przekroić wzdłuż, dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Pokroić w półplasterki. W płaskim szerokim rondlu rozgrzać olej, włożyć rozdrobnione pory i smażyć przez 2-3 minuty, cały czas mieszając, aż pory staną się szkliste.

Na warstwie porów ułożyć kawałki przygotowanego łososia, wlać gorący bulion jarzynowy. Dusić przez mniej więcej 15 minut pod przykryciem na wolnym ogniu.
Kawałki łososia wyjąć, ułożyć na czterech ogrzanych talerzach. Dookoła ryby rozłożyć pory. Pozostały z duszenia sos wymieszać ze śmietaną (ewentualnie doprawić solą i pieprzem). Polać pory, posypać natką.
Podawać z dodatkiem pieczywa lub ryżu.
W ten sam sposób możesz przyrządzić szczupaka. Pamiętajmy tylko, by rybę przyprawić dopiero po pokrojeniu na dzwonka.
Uwagi:
Rada: Przyprawioną i obficie skropioną sokiem z cytryny rybę odstawiamy na 2-3 godziny. Dzięki temu po uduszeniu będzie bardziej aromatyczna. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ryba jest już gotowa, sprawdzamy, czy mięso tuż przy kręgosłupie nie jest szkliste.

Przepis wydrukowany z serwisu www.cooking.pl.